ASSIRIE Vamar

    nar. 30.6.1996 - zobel-bílá


   PRA/CAT: negativní
  PL: negativní
  Vítěz třídy, Oblastní vítěz, 3x CAJC, CAC, CWC, Vítěz výstavy Polska, Vítěz plemene

  RODOKMEN

  GALERIE 

 


 

Naše Assirie je úplně prvním motýlkem, který kdy poletoval v naší rodině. Při rozhodování, jaké plemeno pejska bude s námi sdílet náš domov, jsem “sáhla” do zcela odlišné kategorie, než na jakou jsem byla do té doby zvyklá. Mým, tím úplně a provždy prvním psem a přítelem byl černobílý dalmatin – GORDON Šumbera, který dostal jméno Buck, čili Bak. Říkali jsme mu Baku, Bačku, Bačeno – Kačeno, a prožili jsme spolu hodně dobrého i zlého. Bačena je už v psím nebi, a já jsem zatoužila po dalším kamarádovi do nepohody - protože kdo jednou nahlédne až na dno psí duše, ten je jednou a provždy ztracen.

Měl to být kluk, malý, to aby byl “skladný”, přitom sportovec tělem i duší a samozřejmě fešák. Při listování v atlase mě zaujalo plemeno papillon, které jsem do té doby neznala. Pejsek se mi líbil, připomínal mi svým zjevem šibalského skřítka (Bůh ví, že jsem se nespletla). Začala jsem horečně hledat v inzerátech a narazila na chovatelku, která prodávala štěňátka. Bohužel (tehdy jsem si to myslela) pejsek už byl prodaný a já, která jsem fenku nechtěla, jsem se na ni “jen” jela podívat. Asinka si mě okamžitě získala svou milou a přátelskou povahou, kterou má zřejmě po své matce. Nezaváhala jsem a Asinka se mnou v košíku odjížděla domů. Dodnes toho rozhodnutí nelituji.

Assirie se narodila  v Brně u chovatelky Marcely Křišťákové. Je to naše Asi, Asina, Asinka, Sisina, Sisinka.
Asinka je fenka, která je poslušná a vychovaná, což se mi s přibývajícím počtem členů smečky přestávalo dařit. Není to způsobeno zvířaty, ale každý pes je obrazem svého pána. A kdo má více než jednoho pejska, velmi dobře ví, že dva jsou už smečka a ta se řídí zákony, které platí stovky let a lidé je nikdy nezmění. Papillon je velmi vnímavý a inteligentní tvor, který okamžitě vystihne slabiny svého pána nebo paní a v případě, že přestaneme být obezřetní, snadno si nás omotá okolo prstu. Stále musíme být ve střehu a mít na paměti, že přes svůj malý vzrůst dokáže být motýlek velmi dominantní a musí být včas odkázán do patřičných mezí. Výchova papillona je snadná, lehce se naučí cviky základní poslušnosti, platí zde ovšem stejné pravidlo, jako u každého jiného plemene, a to je důslednost. Papillona nikdy fyzicky netrestáme, dobře socializované zvíře reaguje na zvýšený hlas a nelibost svého pána, kterou velmi těžce nese.

Štěňátka, která odchováváme v naší chovatelské stanici, vyrůstají s námi v rodině a jsou plně socializovaná – nejen stálým stykem s námi, ale i s cizími lidmi a kolem 6 týdnů doma i s “bezpečnými” cizími pejsky na návštěvách. Jsou několikrát pravidelně odčervena a novým majitelům předána očkovaná a tetovaná. Neprodáváme naše štěňátka majitelům, o kterých předem víme, že chovají papillonky v kotcích. Po celou dobu poskytujeme veškerý chovatelský servis, poradenství s výchovou, s uchovněním i výstavami. Od věku 3 – 4 týdnů přikrmujeme štěňátka tuhou stravou a granulkami nejvyšší kvality, ve stáří 7 týdnů s námi podnikají jízdy autem do přírody – do údolí Říčky. Všichni naši papilloni velmi rádi plavou a milují vodu (netýká se to ovšem sprchování ve vaně, zde se jejich nadšení moc neprojevuje). Štěňátka, která u nás zůstávají do 3 měsíců, tuto dovednost získávají od své smečky, bohužel pokud tato vlastnost není upevňována novými majiteli, časem vymizí.

 

 

 

 
[Assirie] [Donna Ferruccia] [Chiquita] [Chamberlain] [Maharani] [Cleopatra] [In memoriam] [Na prodej] [Linky] [Guestbook] [Kontakt]
 

 

HOME